Facebook  Twitter  Email  
 
  2023 Inductees  
 
Home » Association » History » Hall of Fame
 
     
     
               
U.D. ADAMS      MICHAEL WAYNE ALTON     BOB ALAN BEAN     
Edcouch Elsa, 1953-1956
LaPryor, 1956-1961
Lanier Austin, 1961-1992
    Moody, 1983-2022     Trenton, 1977-19870
Community, 1980-2005
   
                 
               
JERRY BEARDEN     DANNY BECK     KENNETH BEENE    
Mason, 1969-2001     Throckmorton, 1974-1978
Lamesa, 1978-2001
    Abbott, 1960-2002    
                 
                 
VERNON WAYNE BENDER     SAMMY JOE BETTES     KERMIT JULIUS
BLEZINGER
   
Tidehaven, 1977-1980
Bay City, 1981-2001
Van Vleck, 2001-2016
    Community, 1975-1980
Cooper, 1980-2017
    Needville, 1964-1994    
                 
                 
JOHN MICHAEL BOLES     TEDDY BYRD, JR.     LARRY GLENN CADELL    
New Smyrna Beach, 1971-1975
Spruce Creek, 1975-1979
Sulphur Springs, 1979-2009
    Cotulla, 1984-2014     Springtown, 1970-2000    
                 
                 
GARY DON CHANDLER     DONALD WAYNE
CHESHIER
    CODY LEE DARBY    
Quitman, 1974-2007     Mt. Pleasant, 1965-1997     McLeod, 1990-1992
Harmony, 1996-2020
   
                 
                 
JAMES R. DAWLEY     JOHN E. DAWLEY     GERALD “ BUDDY”
DECHERT
   
Cleveland, 1973-1974
Mexia, 1974-2005
    Lorena, 1975-1976
Kerens, 1976-1979
Midway, 1979-1980
Groesbeck, 1980-2006
    Boerne, 1969-2004    
                 
                 
JACK DILLARD, JR.     JAMES GLEN DOSSETT     ROBISON CLOYD
"R.C. " EDMONDSON
   
Happy, 1978-1981
Bovina, 1981-1987
Waskom, 1987-2021
    Pittsburg, 1967-1970
Mineola, 1970-2017
    Pettus, 1957-1993    
                 
                 
FREDDIE ENGLEBRECHT     RAY ELLIS     JAY LYNN EUDY    
Wallis/Orchard/Brazos, 1967-2004
Sealy, 2005-2010
    Pecos, 1977-1987
Colorado City, 1987-2002
    Turkey-Valley, 1963-1972
Turkey Quitaque, 1972-1979
Area I Supervisor, 1978-1983
TEA, 1983-1993
   
                 
                 
JACKIE DAN
FRONENBERGER
    JOHN DAVID GEORGE, SR.     GINA HALE    
Winona, 1990-2002
Sulphur Springs, 2002-2015
    Hargrave, 1970-1971
Crosby, 1971-1974
Ross S Sterling, 1974-1996
    Orange Grove, 1983-2013    
                 
                 
JAMES “ JIM ” HARRIS     GLEN HEARD     ROBERT LINN HILL    
Tilden-McMullen County,
1984-2022
    San Benito, 1986-1991
Robert Lee, 1991-1992
Loraine, 1993-1998
Miles, 1998-2020
    Aldine, 1991-2001
Katy, 2001-2009
Splendora, 2009-2015
Montgomery, 2015-2019
   
                 
                 
DAVID HOWELL     THOMAS MELTON
HOWELL, JR.
    DON HUDSON    
Haskell, 197501978
Bronte, 1978-1981
Cotton Center, 1981-2016
Abernathy, 2017-2021
    South Garland, 1973-1983
Sulphur Springs, 1983-2002
    Elgin, 1967-2001    
                 
                 
KENNETH E. HUGHES     CRAIG CARLTON INGRAM     CONNOR LEE JOHN    
Lytle, 1953-1967
Caldwell, 1967-1983
    Rivercrest, 1969-2012     Greenville, 1965-1967
Commerce, 1967-1998
   
                 
                 
DANNIE JOE JOHNSON     GEORGE HENRY
KREJCI, JR.
    JOEL DENTON LANIER    
New Smyrna Beach, 1970-1973
Wylie, 1973-1979
Sulphur Springs, 1979-2015
    Coldsprings, 1977-1978
East Bernard, 1978-1980
Needville, 1980-2012
    Livingston, 1983-1984
Midway-Henrietta, 1984-1990
Seminole, 1990-2013
   
                 
                 
RICHARD E. LEBLANC     RANDY LEHMBURG     MIKE LITTRELL    
Kendleton, 1973-1982
BF Terry, 1982-2009
    Plains, 1967-1969
Midland, 1971-1974
Junction, 1984-2007
    Hill Jr. College, 1978-1979
Hillsboro, 1979-1980
White Deer, 1980-1985
Killeen, 1985-1987
Dawson, 1987-2017
   
                 
                 
ALBERT MCCOIN     JAMES F. PETE MCDOUGAL     DOUGLAS MEADOWS    
Manatee, 1974-1976
Fairview, 1976-1978
Fountain Lake, 1978-1986
Detroit, 1986-2012
    Comanche, 1969-2004     Redwater, 1956-1983
Simms, 1983-1994
   
                 
                 
ROBERT “ BUTCH ”
MILFORD
    JAMES MISSILDINE     ROBERT MOORE    
Paris, 1972-2001     Marion, 1978-2007     Weimar, 1947-1982    
                 
                 
LOYD NATIONS     ROGER DALE PERRITT     TERRY A. PHILLIPS    
Fairfield, 1980-1982
Fruitvale, 1982-2007
Van, 2007-2012
    Forney, 1973-1979
East Texas State, 1979
Mississippi State, 1980-1981
Stephen F Austin, 1981-2017
    Roswell, 1970-1973
Seagraves, 1973-1999
TEA, 2000-2007
   
                 
                 
PATRICK REAL     JOHN REYNOLDS     TIMOTHY MARK SCHEU    
Needville, 1974-1980
Judson, 1980-2004
Marion, 2005-2008
    Coolidge, 1979-1981
Muleshoe, 1981-11983
Huffman, 1983-1998
Dayton, 1998-2014
Hargrave, 2014-2019
    Dangerfield-Lone Star,
1981-2022
               
               
DR. HERBERT
BOREL SCHUMANN
    JOE DON SKINNER     BRUCE SMITH  
Needville, 1960-1969
Sam Houston State
University, 1974-2001
    Beggs-Whitley, 1965-1969
John Marshall, 1969-1975
Dallas Skyline, 1975-1986
Richland College, 1986-1984
Naaman Forest, 1984-2006
    Roosevelt, 1970-1972
Dumas, 1972-2009
West Texas A&M, 2009-2023
 
                 
                 
TOMMY SNOOK     EDWIN TURNER
STANDLEE
    BUDDY STEWART    
Hardin, 1972-1977
Livingston, 1977-2007
    Megargel, 1971-1975
Dimmitt, 1975-1986
Seminole, 1986-1996
Paradise, 1996-1999
    Flower Grove, 1972-1973
Grady, 1973-1975
Greenwood, 1985-2000
Andrews, 2000-2006
   
                 
                 
LEON STEWART     RUBEN STRINGER     MICHAEL TEAGUE    
Shepard, 1969-1970
Mansfield, 1970-2006
    Little Cypress-
Mauriceville, 1958-1993
Fields Louisiana, 1996-1997
Hamshire-Fannett, 1997-2013
    Saltillo, 1987-2017    
                 
                 
JOE WATTS     LARRY WHITE     TERRENCE WICK    
Needville, 1963-1964
San Augustine, 1964-1966
Henderson, 1966-2015
    Vidor, 1979-1981
Iola, 1981-2005
Jane Long MS, 2005-2007
Rudder, 2007-2021
    Jourdanton, 1983-1998
Hallettsville, 1998-2015
   
                 
                 
DR. RANDALL H.
WILLIAMS
    SCOTTY WINDHAM     JACK WINTERROWD    
Pampa, 1975-1977
Caprock, 1977-1979
Vernon College, 1982-1990
Texas A&M Kingsville,
1990-2020
    Dodd City, 1958-1959
Lazbuddie, 1959-1981
Abernathy, 1981-2001
    Cameron, 1978-1983
Lampasas, 1984-1994
TEA/Texas FFA, 1994-1998
Leander, 1998-2016
   
                 
                 
BOBBY WINTERS
          RONALD KAY
WUNDERLICH
   
Carlisle, 1961-1961
Huntsville, 1962-1963
Katy, 1970-1975
Prairiland, 1978-1998
          New Braunfels, 1972-2006    


   
 
  Corporate Sponsors
     
  McCoys  
   

  Association Sponsors
     
  Texas FFA Alumni  
   

     
     
     
 
614 East 12th Street
Austin, TX 78701
Phone: (512) 472-3128
Fax: (512) 472-0555
info@texasagteachers.org
Facebook  Twitter  Email

© 2024 VATAT. All Rights Reserved.
Website designed by: Wieghat Graphics, Inc.