Facebook  Twitter  Email  
 
  2022 Inductees  
 
Home » Association » History » Hall of Fame
 
     
     
                 
 BRUCE ANDERSON     BOBBY ANDREWS     DAVID ARNOLD    
1979-1980 Cedar Hill
1980-2007 Tom Bean
    1969-1972 Silverlake Kansas
1972-2018 Valley View
    1972-1973 Poteet
1973-2005 Royse City
   
                 
                 
 DON BEENE     TIMOTHY K. BOONE     GARY T. BOYD    
1966-1975 Calallen
1975-2000 Fairfield
    1978-1979 Carthage
1979-2019 Gary
    1970-2013 Union Grove    

 

               
                 
 RICKY LYNN BURGESS     JOE RAY BURKETT     RAY SULLIVAN CARSON    
1981-1983 Hillsboro
1983-2012 Covington
2013-2017 Covington
    1974-1981 Petrolia
1981-2004 Jacksboro
    1960-1990 Garland    
                 
                 
 KEN CAUTHEN     JOSE "JOE" CORREA     HAYNE DANIEL    
1978-1981 Hull Daisetta
1981-1983 Chester
1983-2018 Warren
2019-2022 Spurger
    1960-1966 San Perlita
1966-1997 Mission
    1958-1991 Hudson    
                 
                 
 ERNIE ECKERT     PERRY FENLEY      LARRY JOHN FORD    
1979-1983 Wall
1985-1990 Comfort
1990-1996 Harper
2001-2005 Medina
2005-2016 Wall
    1979-1980 Lufkin
1980-2013 Hudson
 
 
    1988-1996 Klein Forest  
1996-2003 Klein Oak
2003-2004 Klein Collins
2004-2020 Cinco Ranch 
   
                 
                 
 CURTIS FUCHS     DEAN FUCHS     EDWARD GEYER    
1970-1981 Cy Fair
1981-2003 Brenham
    1991-1993 Columbus
1993-2002 Boling
2002-2019 Cinco Ranch
    1977-1981 Cal Farley’s Boys Ranch
1981-1990 Poteet
1990-1993 Lytle
1993-2007 Poteet
   
                 
                 
 W.W. BILL GREGORY     S. CRAIG HARDIN     ROBERT HUEBNER    
1936-1937 Eola
1937-1941 Junction
1951-1979 Spur
    1979-1982 Kingwood
1982-2015 El Campo
    1965-1969 Navarro
1972-1978 Kamack
1978-2000 Orange Grove
   
                 
                 
 WAYNE MCRAE HUNT      ERWIN JANSZEN     RONALD JOHNSON    
 1974-2003 Flatonia     1972-1974 Rockport  
1974-2006 Palacios
    1970-1976 Conroe 
1977-1997 Hardin- Jefferson
   
                 
                 
 PIERCE KEY     DONNIE KIKER     JOE SIDNEY LONG    
1971-2002 Navasota     1973-1976 Killeen
1976-2006 Anson
    1960-1976 Borden County
1976-1991 Robert Lee
   
                 
                 
 RONNIE LUMPKINS     DOUG MAREK     RODNEY MARTINE    
1970-1971 Ingram
1971-2008 Harper
    1966-1983 Hallettsville
1983-2004 Bellville
    1988-1995 Conroe
1995-2015 Caney Creek
2015-2021 College Station
   
                 
                 
 GEORGE LLOYD MCALLISTER     BARNEY MCCLURE     ROBERT "BOBBY" MCCONATHY    
1952-1953 Laredo Martin
1954-1989 Jourdanton
    1974-1979 Gatesville
1979-1982 Grandview
1982-2011 Cleburne
2011-2019 VATAT
    1999-2019 Lytle    
                 
                 
 LONNIE MESSNER     DALE MULKEY     RONNIE PARTAIN    
1963-1993 Mathis     1973-2013 Garland     1969-1972 Rochester
1973-1998 Hico
1998-2007 Tarleton State
   
                 
                 
 DR. DWAYNE PAVELOCK     LARRY POE      RAYMOND POLK    

1987-1994 Dayton
1995-1998 TEA
2001-2021 Sam Houston
State University

    1969-1970 Hufman
1970-1971 San Augustine
1971-1993 Nacogdoches
1993-2001 Diboll
2001-2011 Central Heights
    1972-2003 Hardin Jefferson    
                 
                 
 OJ "CORKY" RAGLAND     JACK ROWLAND     BARBIE SCHMIDT    
1976-1977 Elkhart
1977-2019 Wills Point
    1955-1999 Godley     1990-1996 The Woodlands
1996-2006 Cypress Creek
2006-2016 James E Taylor High School
2016-2020 Waller
   
                 
                 
 MICHAEL SCHROEDER      CLYDE SCHULZE      KEVIN SELLS    
1969-1974 Conroe Jr. High
1975-1979 Conroe
1979-2004  James E Taylor
    1974-2000 Marion     1987-2017 LaVernia    
                 
                 
 RICHARD LEE SMITH      GEORGE STEPHENSON     DOUG TOWNSEND    
1968-1969 Kerrville
1969-2004 Hermleigh
    1966-1969 Spurger
1969-2005 Hudson
    1985-1987 Floresville
1987-1996 Medina
1996-2010 Harper
2010-2015 Southwest
   
                 
                 
 ALBERT USENER     BUDDY WALLACE     GERALD WALTERS    
1968-1972 East Central
1972-1996 Fredericksburg
    1983-2012 Borden County     1963-1966 Scurry Rosser
1972-1980 Yantis
1980-1995 Como-Pickton
   
                 
                 
 RICHARD WATSON     JOHN WEATHERS     BUD WESTON    
1969-1977 Sulphur Springs
1981-1982 East Texas
                  State University
1983-2013 Miller Grove
2014-2020 North Hopkins
    1975-1977 Dalhart
1977-2008 Lubbock Cooper
    1967-1969 Ringold
1969-2003 Farmersville
2004-2005 Farmersville
   



   
 
  Corporate Sponsors
     
  Exxon  
   

  Association Sponsors
     
  HLSR  
   

     
     
     
 
614 East 12th Street
Austin, TX 78701
Phone: (512) 472-3128
Fax: (512) 472-0555
info@texasagteachers.org
Facebook  Twitter  Email

© 2024 VATAT. All Rights Reserved.
Website designed by: Wieghat Graphics, Inc.